Svaly.info

Úvodní obrázek

TESTOSTERON

Testosteron

Testosteron je mužský hormon, který patří do kategorie androgenu (steroidů), který je důležitý hlavně z pohledu reprodukce. U mužů je testosteron produkován hlavně ve varlatech, trocha se ho produkuje i z nadledvinek. U žen se produkuje ve vaječníku a v nadledvinkách, avšak v daleko menší míře - pouze jedná desetina mužské produkce. Hladina testosteronů klesá v závislosti na věku, okolo 30 roků začíná jeho pokles. Příznakem pro pokles může být snížená chuť na sex, problémy s erekcí, deprese nebo problémy s pamětí či koncentrací. Nyní se ale dostaneme k té nejdůležitější otázce. Proč je naším záměrem zvyšovat hladinu testosteronu? Jednoduše řečeno: Ovlivňuje růst svalové hmoty. Čím více ho dokáže tělo vyplavit, tím lépe pro naše svaly.

Existují dvě přírodní cesty, jak můžete zvyšit hladinu testosteronu:

1. Minerály/Vitamíny

Zinek

Je to přírodní minerál, který podporuje tvorbu testosteronu. Výborným zdrojem zinku jsou:

  • maso, ryby
  • mléko
  • fazole
  • jogurty, kefíry

Nedoporučuji přesahovat denní dávku, hlavně pokud přijímáte zinek pomocí supplementu, o více než 40 mg za den. Vyšší množství může zapříčinit nevolnost a také brzdí absorpci dalších důležitých minerálních látek do těla, například měď.

Vitamín D

Vitamin D zvyšuje hladinu testosteronu a pomáhá zlepšit libido. Existují dvě účinné možnosti jak přijmout vitamín D:

  • solárium
  • suplementace - vitamín D3

2. Cvičení/odpočinek

Na rozdíl od aerobního cvičení, intenzivní cvičení má velký vliv na zvýšení testosteronu. Proto kromě aerobního cvičení vykonávejte vysoce intenzivní trénink (20-30 min) a silový trénink založený na vysokých vahách s malým počtem opakování. Mimořádně efektivní pro zvýšení úrovně testosteronu jsou cviky jako mrtvý tah nebo dřep.

Kromě intenzivního/silového tréninku je důležité pro tvorbu testosteronu dostatek spánku - spěte minimálně 8 hodin denně! Testosteron se během spánku uvolňuje po dávkách vždy v tzv. REM fázích tzn. zhruba 4 krát za noc. Čím déle spíte, tím lépe! Dávejte pozor také na svůj životní styl. Pokud se v životě hodně stresujete, tělo vyplavuje hormon kortizol a ten potlačuje hladinu testosteronu. Proto kromě stravy, tréninku a spánku je také důležitá psychická pohoda!