Svaly.info

Úvodní obrázek

INZULÍN

inzulín

Často vydávám tvrzení, že inzulín je hormon, který z hlediska fitness způsobuje neplechu tím, že pomáhá ukládat cukry do tukových zásob. Je tomu opravdu takto ve skutečnosti? Pojďme se nejprve podívat jak to celé funguje.

Celý proces s inzulínem začíná když něco sníme, tím se do krve dostane glukóza, ze slinivky břišní se uvolní inzulín a ten odvede glukózu do jater, kde se přemění v glykogen a ten jak víme, slouží jako palivo pro svaly. Potíž však nastane tehdy, pokud je v játrech glykogenu hodně, protože ten se pak přemění v tuky.

V momentě, kdy glukóza v krvi poklesne, naopak, tělo přepne a začíná tuk ze svých zásob využívat pro vytváření potřebné energie. Nejprve využívá glukózu z jater, pak ze svalů a nakonec z tukových zásob. Na druhou stranu je však inzulín z pohledu fitness výborný pomocník po fyzické aktivitě, kdy dopravuje potřebné živiny do svalů. Čím dříve živiny do svalů dopravíme, tím rychleji budeme regenerovat. Proto je hodně důležité těsně po tréninku do těla dostat rychlé cukry, které zvýší hladinu inzulínu. Nemusíte mít žádnou obavu s ukládáním těchto cukrů, protože v období cca hodinu po tréninku v tzv. sacharidovém okně, tělo cukry do tuku neuloží.

Z vlastní zkušenosti doporučuji využít inzulínu po ránu, kdy je do těla nutné dopravit protein, abychom nastartovali co nejdříve anabolický režim. A to tak, že na lačno současně s proteinem přijměte menší množství rychlého cukru například banán nebo lžičku medu. Tím vyplavíte inzulín a ten rychleji dopraví protein do svalů a přepne metabolismus do anabolického režimu.