Svaly.info

Úvodní obrázek

Rizika a přínosy light (zero) coly

light cola

Pokud sledujete svou váhu a nedokážete odolat sladké chuti coly, pravděpodobně volíte místo tradiční Coca-Coly její variantu bez kalorií, Coca-Colu Zero. Tento oblíbený nealkoholický nápoj byl uveden na trh v roce 2005, jako nekalorická alternativa tradiční coly.

Coca-Cola Zero neobsahuje kalorie

Zatímco většina nealkoholických nápojů je významným zdrojem kalorií, Coca-Cola Zero žádné kalorie neobsahuje. Je to díky tomu, že tento nápoj, přes svou sladkou chuť, není slazen cukrem, nýbrž umělými sladidly, jako je například aspartam. Mnoho lidí proto zařazuje light nebo zero colu do svého dietního jídelníčku. Přestože snížení příjmu kalorií v potravě je při hubnutí žádoucí, nadměrné pití dietní coly vám žádný odborník na výživu pravděpodobně nedoporučí.

Žádná nutriční hodnota

Významnou nevýhodou zero coly je to, že nemá žádnou nutriční hodnotu. Na rozdíl od čisté vody, která poskytuje důležitou hydrataci, nebo ovocné šťávy, která obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, pití zero coly vaše zdraví nijak nezlepší. Cola má vysoký obsah kofeinu, jehož nadměrná konzumace vašemu zdraví příliš neprospívá. Kofein sice částečně snižuje únavu, ale může také vést k nechtěným vedlejším účinkům, jako je úzkost, nervózní pocit a nespavost. Kofein také vytváří závislost a jeho nadměrná konzumace může způsobovat bolesti hlavy a změny nálady.

Kromě kofeinu obsahuje cola i barviva, jako je karamel E150d, a další látky, jako kyselinu fosforečnou, sladidla (aspartam, acesulfam-K), různé aromatické látky, regulátor kyselosti (E331) i zdroj fenylalaninu.

Pokud se snažíte omezit množství cukru v potravě a nedokážete se vzdát sladké chuti, je light nebo zero cola lepším řešením než běžná varianta tohoto populárního nápoje, a její pití v rozumném množství vám nijak neublíží. Čistá voda, zelený nebo bylinkový čaj, popřípadě šťáva z čerstvě vymačkaného ovoce je však pro vaše zdraví mnohem lepší variantou.