Svaly.info

Úvodní obrázek

Ovlivňuje alkohol růst svalů při posilování?

alkohol x posilování

Čeká vás bujarý večírek, chystáte se po celotýdenní dřině v posilovně zajít s kamarády do baru "upustit páru", nebo jen tak po tréningu zajít na pár piv? Může pití alkoholu ovlivnit vaši sílu nebo růst svalů?

Kalorický obsah alkoholu

Alkohol je uhlovodík, ale na rozdíl od většiny uhlovodíků se v těle nemění na glukózu, ale na mastné kyseliny a posléze se v těle uloží jako tuk. Energetický obsah alkoholuje sedm kilokalorií (kcal) na jeden gram. Panák 40 % alkoholu obsahuje asi 115kcal, zatímco průměrný půllitr piva obsahuje 243kcal, 22 gramů sacharidů, obohacené o některé vitamíny a minerály. Jelikož 1 kostka cukru má asi 18 kcal, panák 40 % alkoholu je to samé, jako 6 kostek cukru.

Vliv alkoholu na posilování

Alkohol obecně neprospívá zdraví, ale pro sportovce a bodybuildery je obzvláště škodlivý. Alkohol se rychle vstřebává do krve, ale velmi pomalu se odbourává. Třebaže se to nezdá, jeho následky ovlivňují negativně výkon ještě po 48 hodinách od konzumace.

Při odbourávání alkoholu se zpomaluje metabolismus a produkce glykogenu. Spolu s tím však dochází také k snížení produkce testosteronu a růstového hormonu, které jsou nezbytné pro růst svalové hmoty.

Alkohol snižuje růst svalů tím, že potlačuje růst svalové hmoty, naopak přispívá k jejímu odbourávání. Pokud budete pít alkohol po tréninku, tyto negativní účinky se ještě zesílí. Je to proto, že vaše posilování samo o sobě je katabolické, což znamená ztrátu energie. Pitím alkoholu po tréninku se sníží následná anabolická fáze, při které dochází k růstu svalů. Čistá bilance je záporná, tzn. svaly vám po tréningu nenarostou, ale naopak se zmenší.

Pokud trávíte hodiny v posilovně, utrácíte své těžce vydělané peníze za výživové doplňky, rozmyslete se, jestli to vše chcete zahodit jen proto, že se chcete opít s přáteli.

Jediným fungujícím způsobem, jak negativním účinkům alkoholu na posilování zabránit, je úplné vyloučení jeho užívání.