Svaly.info

Úvodní obrázek

5 ZÁKLADNÍCH CHYB, KTERÉ ŽENY VE FITNESS DĚLAJÍ

fitness trenér

Pokud se některá z Vás v uvedených bodech najde, vůbec to nevadí, ba naopak, cílem tohoto článku je si chyby uvědomit a snažit se je do budoucna nedělat. Cvičíte proto, aby Vaše tělo bylo zdravé a hezké a ne, aby stagnovalo a vy se cítili špatně z toho, že to nejde. Pojďme se podívat na těchto 5 chyb.

Chyba č. 1: Za den sním málo jídla

Je opravdu smutné, když ženy jedí méně než 1200 kcal (kilokalorií) denně, aby dosáhly svých tělesných cílů. Nejen, že se budete pravděpodobně cítit unavená a letargická díky super nízkému příjmu kalorií, ale také vyvíjíte negativní spoušť na Váš metabolismus. Čím méně jídla budete jíst, tím více se Vaše tělo zvykne na takový příjem. Pravděpodobně zpomalíte Váš metabolismus, což by bylo velmi nežádoucí. Také bez správné výživy není Vaše tělo tak efektivní při opravě a obnově buněk. Nebojte se jíst, navrhuji udržet vaše kilokalorie tak vysoko, jak můžete, zatímco jste stále schopná ztrácet tuk. Můžete použít naší kalkulačku a orientačně si spočítat kalorický příjem a od toho se odrazit. Číslo, které Vám vyjde (např. 2250 kcal), bude číslo, při kterém nepřiberete ani neshodíte. Zkuste z výsledného čísla ubrat cca 250 kcal a uvidíte, jak na to tělo zareaguje.

Chyba č. 2: Věřím, že posilování s "těžším" závažím mě zvětší

Tohle je jeden z největších mýtu fitness. Věřte tomu nebo ne, stále existují ženy, které odmítají zvednout činku těžší než 5 kg, protože se obávají, že budou vypadat "mužně". Dámy, vůbec se toho nebojte a s klidným svědomím si nějaké to kilo přidejte! Oproti mužským protějškům máte velice nízkou hladinu testosteronu, takže takové svalové přírůstky nehrozí. Velkou výhodou je, že zrychlíte metabolismus a to i na dlouhou dobu po cvičení, tzn. pálíte tuk, i když se nehýbete.

Chyba: č. 3 Snažím se hubnout jen jednu konkrétní partii

Každý z nás má na těle nedostatky, kterých by se rád zbavil. Ženy nejčastěji trápí tuk usazený v okolí boků a zadečku. Je proto logické si říct mám tučné břicho, pojedu sedy lehy od nevidím do nevidím a tuk za čas zmizí. Ale takhle to bohužel nefunguje. Není možné zacílit spalování tuků pouze na jednu oblast vašeho těla !!! Dle mého názoru je nejúčinnější způsob trénovat se závažím (dřepy, mrtvý tah, apod...) a nebo tzv. vysoko intenzivním intervalovým cvičením nebo-li HIIT a jejich kombinace. Záměr je jasný. Zvýšit tepovou frekvenci na maximum, kdy máte pocit, že vám srdíčko exploduje a poté se v klidu vydýchat a připravit se na další opakování. Stačí 15 – 30 min. Přestávka by měla být 3 x delší než samotný intenzivní cvik. Nezapomeňte na začátku zahřát svaly a na konci se protáhnout. Pro představu uvedu příklad: co nejintenzivnější běh do schodů, poté pomalu dolů (pořádně se vydýchat, uklidnit tep) a několikrát opakovat.

Chyba č. 4 Spoléhám se moc na váhu

Váha nám ukazuje pouze orientačně, jak na tom jsme. Důležitější než sledovat kilogramy jsou (pokud chcete hubnout) úbytky cm na Vašem těle. Dobré vodítka jsou např. fotky s časovým odstupem, zda se vejdete do svých oblíbených šatů, které jste již neoblékla, reakce blízkých okolo vás nebo můžete také zkusit profesionální diagnostiku celého těla. Ono se může zdát, že číslo na váze nelže, ale je rozdíl, když žena váží 60 kg s vetším procentem svalové hmoty než stejně vážící žena s vetším procentem tělesného tuku. Pokud pravidelně cvičíte a máte vyřešenou stravu, pak se svaly formují a tukové zásoby mizí. Proto si z toho nedělejte moc těžkou hlavu, když se váha bude pohybovat + – stejně.

Chyba č. 5 Váhám, zda oslovit místního fitness trenéra

Dámy, neváhejte. Pokud víte, že za trenérem stojí výsledky, má dobré reference a vy nemáte hluboko do kapsy, tak běžte do toho. Nejlepší cestou, jak si splnit sen o Vaší vysněné postavě, je začít technicky správně a efektivně. Doporučoval bych to minimálně v začátcích, kdy se musíte naučit technické základy cviků a navyknout si na pravidelnost cvičení. Pokud si trenéra nemůžete dovolit, vzdělávejte se sama, čtěte různé internetové publikace např. zde na Svaly.info, ptejte se místních ve fitku, určitě nebudou mít problém poradit...

Závěrem: Článek má informativní charakter pro lepší pochopení dané problematiky. Nezohledňuje individuální indispozice osob, proto jej konzultujte s odborníkem (např. s Váším lékařem, trenérem).