Svaly.info

Úvodní obrázek

PODROBNÁ BMI ⁄ WHR KALKULAČKA

»VÝSLEDEK VÁMI ZADANÝCH HODNOT«






»ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO VÝPOČET BMI«


»ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO VÝPOČET METABOLISMU«



»ZÁKLADNÍ INFORMACE O "TYPU" VAŠÍ POSTAVY«


VÝSLEDKY BMI

  • 18,5 podváha
  • 18,5 – 24,9 optimální váha
  • 25 – 29,9 nadváha
  • 30 – 34,9 obezita prvního stupně
  • 35 – 39,9 obezita druhého stupně
  • 40 obezita třetího stupně

VÝSLEDKY WHR

Typ Postavy Periferní Vyrovnaný Centrální Rizikový
Muži Méně než 0,85 0,85 až 0,90 0,90 až 0,95 Více než 0,95
Ženy Méně než 0,75 0,75 ž 0,80 0,80 až 0,85 Více než 0,85

Periferní typ postavy (hruška) – tuk se v těle hromadí zejména na bocích a hýždích. Obvod boku je nepoměrně větší než obvod pasu. Tento typ postavy je podmíněn především genetikou.

Vyrovnaný typ postavy – máte optimální typ postavy, tzn., že se Vám tuk ukládá v těle rovnoměrně.

Centrální typ postavy – na břichu se Vám ve větší míře hromadí tuk, i když je poměr pasu vůči bokům menší, existuje zde zvýšené riziko zdravotních onemocnění.

Rizikový typ postavy (jablko) – máte velký nadbytek tukových zásob v oblastí břicha. Pokud jste to nechali dojít tak daleko, je potřeba urychleně navštívit vyživového poradce a min. 3 X v týdnu zapojit pohybovou aktivitu. Hrozí celá škála civilizačních onemocnění.

Závěrem

BMI neboli index tělesné hmotnosti nám dokáže nastínit, zda má člověk nadváhu, podváhu nebo váhu v normálu. Jedná se pouze o orientační ukazatel, kterým se ale doslova řídit nedá, neboť nezohledňuje další faktory jako je věk, množství svalové hmoty, stavba kostry atd.. Kalkulačka je vhodná pro dospělého jedince, který např. začíná z posilováním a chce mít představu, jak na tom je. Nevhodná je naopak pro sportovce, těhotné ženy, děti.

WHR porovnává obvod pasu a boků tzn. jejich poměr vůči sobě. Může nám pomoci zjistit, na kterých místech se nám tuk v těle ukládá. V pase měříme v nejužším místě a v bokách v nejširším.

Bazální metabolismus je hodnota, která vyjadřuje, kolik Vaše tělo za den spálí kalorií v klidovém stavu. Při hubnutí by jste se neměli dostat pod tuto hodnotu. Výpočet nám opět nastíní číslo, které je orientační, neboť nezohledňuje množství svalové hmoty a velkého faktoru - genetiky.

Doporučený kalorický (Kcal) příjem vám nastíní kolik kalorií byste měli v průměru za den přijmout, abyste si udrželi svoji váhu. Důležité je se naučit experimentovat z vlastním tělem tzn. zjistit poměr kalorií, při kterém tělo zhazuje, přibírá a umět to dále kombinovat i s nějakou pohybovou aktivitou. Ze začátku bych doporučil oslovit trenéra z posilovny, který by Vám měl s tímto pomoci.